понеділок, 14 лютого 2011 р.

Екологія

Еколо́гія (грец. οίκος — будинок, дім; грец. λογος — наука) — наукова дисципліна, один з розділів біології, який досліджує взаємовідносини між біотичними та соціальними цілісностями та їхнім довкіллям.
Екологія вивчає взаємовідносини організмів із довкіллям, досліджує структурно-функціональну організацію надорганізмових систем (популяцій, угруповань, екосистем, біосфери), виявляє механізми підтримання їх стійкості у просторі й часі.

Бережімо природу.

25 червня 1991 року був прийнятий Закон "Про охорону навколишнього середовища", який не лише проголошує, але й передбачає систему гарантій екологічної безпеки людини, вносить певну упорядкованість у систему управління у галузі природокористування.
Серед проблем, пов'язаних з охороною природи, однією з найважливіших є збереження екологічних умов, встановлення рівноваги між використанням та відновленням природних ресурсів. Саме з метою вирішення цих питань у Городоцькому, Чемеровецькому та Кам'янець-Подільському районах був створений національний природний парк "Подільські Товтри".
Основним завданням у заповідній справі НПП "Подільські Товтри" є охорона товтрового кряжу довжиною 80 км, раціональне використання його сировинних ресурсів. Так, у заказнику загальнодержавного значення "Івахновецькі Товтри" охороняються угрупування степової, лучно-степової та наскельної флори. У заказнику виявлено декілька видів рослин, які на інших товтрових площах практично не зустрічаються : мінуарція щетиниста, хаменерій Доронея, зіновать Ліндемана тощо. Є багато і червонокнижних рослин: цибуля ведмежа, зіновать біла, сон чорніючий, ковила пірчаста та ін.

Екологічна ситуація в Україні.

Слово екологія походить від грецьких "oikos" — оселя і "logos"— вчення. Екологія — це наука про навколишнє середовище, оселю, людину, її взаємодію із цим середовищем і шляхи забезпечення умов для її життя.
Яка сьогодні екологічна ситуація в Україні? Як взаємодіють суспільство і природа в умовах НТР? Які способи і шляхи розв'язання найгостріших соціально-екологічних проблем в Україні?
Впровадження у виробництво найновіших досягнень науки і техніки, поява нових технологій, енергоджерел і матеріалів призвели до революційних змін у житті суспільства. Людство вступило в епоху науково-технічної революції, що посилило антропогенний вплив на природу. Цей вплив має суперечливий характер. У ньому переплітаються позитивні й негативні явища. З одного боку, вдосконалення технологій і зростання виробництва сприяють більш повному задоволенню потреб людей, раціональному користуванню природними ресурсами, збільшенню виробництва продуктів харчування і т.ін. З іншого — забруднюється природне середовище, знищуються ліси, посилюється ерозія грунтів, випадають кислотні дощі, зменшується озоновий шар землі, погіршується стан здоров'я людей тощо.
Зростаючі потреби суспільства і виробництва обумовлюють подальше прискорення темпів науково-технічного прогресу. Цілком зрозуміло, що чим вищий історичний етап розвитку суспільства, тим більшою мірою стан природного середовища детермінується цілепокладаючою людською діяльністю. Поглиблення і розширення масштабів такої діяльності можуть призвести до глобальних суперечностей у розвитку цивілізації, які можна подолати лише шляхом проведення докорінних змін у рамках розвитку самого суспільства.